Rabbin tövbe eden, durumunu düzeltenlerden yanadır

3 günlük diye tabir ettiğimiz şu hayatta kimi zaman bilerek, kimi zaman ise bilmeyerek hatalar yapıyoruz, günah işliyoruz. Peki ne yapmalıyız? Hayata küsüp, pes edip, kabuğun çekilmek ya da aynı şekilde devam etmek mi YOKSA TERTEMİZ olmak mı?

KESİNLİKLE KARAMSARLIĞA KAPILMAYIN…

Nahl Suresi’nin 119’ncu Ayet-i Kerimesi gönüllerimize su serpiyor..

“ثُمَّ اِنَّ رَبَّكَ لِلَّذ۪ينَ عَمِلُوا السُّٓوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ وَاَصْلَحُٓواۙ اِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِهَا لَغَفُورٌ رَح۪يمٌ۟”

Meali şu şekilde:

“Sonra, şüphesiz ki Rabbin; cahillik sebebiyle kötülük yapan, sonra bunun ardından tövbe eden ve durumunu düzeltenlerden yanadır. Şüphesiz Rabbin bundan sonra da elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Hata insana mahsus, tövbe ise aklı olana… ALLAH C.C. rahmet ve mağfiret kapısını açmış bizden “Tövbe” bekler…

TÖVBE NE DEMEK ?
Tövbe:
Rücu etmek, geri dönmek, pişman olmak, nedamet duymak, yaptığı günahı bırakıp Cenab-ı Hakk’a yönelmektir.

İslâm’da tövbe; birisi Allah, diğeri kul yönünden iki farklı anlam taşır. Allah yönünden tövbe, yapılan kötülüğü, işlenen günahı veya kabahati affedip bağışlamaktır. Kul yönünden, yaptığının kabahat veya günah olduğunu bilip, onu bırakıp terk ederek Allah’a dönmek, yani O’nun emirlerine uymak ve yasak ettiği şeylerden kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak O’ndan affetmesini, bağışlamasını dilemek, yaptıklarından pişman olduğunu da belirterek yalnız O’na yalvarmak demektir.

nahl-suresi-af-bagislanma-tovbe-islamask
TÖVBE NASIL YAPILMALI ?

Tövbe samimi, gerçek olmalı, bir daha o günaha dönülmemelidir. Tövbe, dil işi değil; kalp işidir. Tövbe, vücudun bütün azalarının Cenab-ı Hakk’ın emrine dönmesi demektir.

Ne hata yapmışsak yapalım, tövbe edelim, tekrara düşmemek için azmedelim… Hiçbir çaba SONUÇSUZ KALMAYACAKTIR…

MEVLA, ibadetlerimizi ve tövbelerimizi kabul etsin… AMİN

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.