Yetim Nedir ? Öksüz Nedir? Kime yetim / öksüz denir ?

Yetim Nedir ? 

Babası ölmüş ve henüz ergenlik çağına ulaşmayan çocuk demektir. İslâm dini, yetimlerin korunup gözetilmesi, onların yetiştirilerek topluma kazandırılması için gerekli tedbirleri almış, bunlarla ilgili özel hükümler koymuştur.
Kur’ân-ı Kerim’de, devlet hazinesinden ve savaş gelirlerinden yetimlere pay ayrıldığı bildirilmektedir (Enfâl, 8/41; Haşr, 59/7).
Bunun dışında inananların da malî yönden yetimlere destek olmaları tavsiye edilmiş (Bakara, 2/215) ve yetimlere iyi muamele edenler övülmüştür (İnsan, 76/8).
Hz. Peygamber, “Kendisine veya başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üstlenen kimse ile ben, cennette işte şöyleyiz.” diyerek şehadet parmağıyla orta parmağını işaret etmişlerdir (Müslim, Zühd, 2). Buna karşılık, yetime kötü davranıp, yardım elini uzatmayanlar kınanmıştır (Fecr, 89/17; Mâûn, 107/2).

İslâm dini, sadece yetimlere iyi davranmakla kalmamış, onların mallarını korumayı ve yetimleri yetiştirerek rüşt çağına ulaştıklarında mallarını kendilerine vermeyi, onların evlilikleriyle de ilgilenmeyi bir vazife olarak yüklemiştir (Nisâ, 4/2, 3, 5, 6, 10; En’âm, 6/152). (İ.P.)

Öksüz Nedir ?

Eski Türkçe’de anne, “ög” demektir. Öksüz ise, annesiz, annesi vefat etmiş çocuk demektir.

Yetim ve öksüze sahip çıkmak, merhamet göstermek, ona kucak açmak, onda gördüğün hatayı görmezden gelip telafisi için çabalamak, ona görmediği sevgiyi göstermek, onu anlamaya çalışmak MÜSLÜMAN’ın vazifesidir.

 

dunya-yetimler-gunu-haberler

Dünya Yetimler Günü ne zaman ?

 

 

“Yetim Nedir ? Öksüz Nedir? Kime yetim / öksüz denir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.