Dijital para helal mi haram mı caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde “Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir?” başlığında dijital paraya dair kurul fetvası yayımlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı son dönemde kısa yoldan çok para getiren ve yine aynı şekilde çok kısa sürede yüklü kayıplara neden olan dijital paralara yönelik şu fetvayı paylaştı:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

Kaynak: Diyanet

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.