Boksör Muhammed Ali kimdir? O Peygamberimizin adını yüceltti

BÜTÜN ÜNLÜLERİN ADI YERDE, BİR TEK ONUN Kİ YUKARIDA… BOKSÖR MUHAMMED ALİ İŞTE BUNU YAPMIŞTI…..

Evladının ismi Muhammed olanlar bu yazıyı daha iyi okuyun lütfen

Muhammed Ali, 1942 ABD, Kentucky doğumlu. Uzunca yıllar ringleri inletti, sayısız rekora imza attı, ismini tüm dünyaya duyurdu.

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

muhammed-ali-islam-prayer-namaz

22 YAŞINDA MÜSLÜMAN OLDU

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks’a 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı.

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

Bu durumu şöyle dile getirmiştir: “Benim onlarla sorunum yok.” (I’I ain’t got no quarrel with them Vietcong’). Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu. Verimli işlerle uğraştı.

Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

1978’de L. Spinks’e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu.

boksor-Muhammed-Muhammad-Ali

SADECE 5 KEZ YENİLDİ

1978’de boksu Şampiyon olarak bıraktı. 1984’te Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi (eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick).

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Muhammed-Muhammad-Ali-Hollywood-walk-of-fame


….TÜYLER ÜRPERTEN CEVAP

“Peygamberimin adı yerde olamaz!”

Değerli kardeşlerim, ismini iki cihan sultanı, ciğerparemiz, gözümüzün nuru, ona dair söylenecek içten sözlerin yetersiz kalacağı Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’den alan Muhammed Ali‘ye ismini Hollywood Bulvarı’na yazılması teklifi gelir.

Hollywood Bulvarı, (Hollywood Walk of Fame) (Türkçe: Hollywood Şöhret Yolu), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentinin bir bölgesi olan Hollywood’da bulunan Hollywood Bulvarı ve Vine Street arasında uzanan, ünlü kişilerin ve dizilerin yıldızlarının bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Bu kaldırımda 2.400’den fazla yıldızın ismi bulunmaktadır.

Tüm yıldızların isimleri/yıldızları yerde, kaldırımların üstünde yerleştirilmişlerdir.

Bunun tek istisnası ünlü boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır; Muhammed AliPeygamberim Hz. Muhammed’in adını ayaklar altına koydurmam” deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali’nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre’ın duvarına asmışlardır.

SEYİRCİ KALAMAZDIM

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir:

“Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

muhammedAli seyirci kalamazdim
Değerli kardeşlerim, evlatlarımızın ismini İslam aleminin değerli isimlerinden seçmek ne kadar güzel. O isimlere layik evlatlar yetiştirmek ve bunları korumak da bir o kadar güzel.

Evlatlarınıza, isimlerinin anlamlarını ve önemlerini LÜTFEN ÇOK İYİ ŞEKİLDE anlatın ki ismini muhafaza edebilsin.

Çocuklarınıza isimlerinin önemini öğretmek ve onları İslam üzere donatmak; sosyal hayatta isimlerini kısaltarak, saçma sapan ekler yaparak O DEĞERLİ isimlerini manadan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı onları bir zırh gibi koruyacaktır İNŞALLAH….

MEVLA bizlere de şanını/adını ve sevdiklerinin adını/değerini yüceltenlerden olmayı nasip etsin…

Ringlerin ve gönüllerin efsanesi MUHAMMED ALİ‘YE YÜCE ALLAH‘TAN GANİ GANİ RAHMET DİLİYORUZ, MEKANI CENNET OLSUN…
AMİN

RUHUNA EL FATİHA

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.