Cibuti’de 2. Abdülhamid Han Camisi ve Külliyesi açıldı

Türkiye Diyanet Vakfı‘nca yaptırılan ve temeli 4 yıl önce atılan Cibuti 2. Abdülhamid Han Camii ve Külliyesi‘nin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Cibuti Ulusal Meclis Başkanı Muhammed Ali Hamed, Başbakan Abdulkader Kamil Mohamed, Evkaf ve Din İşleri Bakanı Barreh ile Milli Eğitim Bakanı Mustafa Muhammet Mahmut, Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya, Türkiye’den Milletvekilleri ile Cibuti halkı katıldı.

Açılışta konuyan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 2. Abdülhamid Han Camii ve külliyesinin Cibuti halkına hayırlı olmasını diledi.
Osmanlı mimarisini yansıtan bir cami yapıldığını belirten Şentop, “Camilerin süsü cemaattir. Burayı bütün vakit namazlarında cemaatle doldurursak gerçek manada süslemiş oluyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımıza ve Cibuti Cumhurbaşkanına teşekkür ediyoruz”

Şentop, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh arasındaki dostluğu hepimiz biliyoruz. Aralarındaki görüşme sırasında camiyle ilgili karar alınıyor ve caminin inşası kısa zamanda tamamlanıyor. Açılışında geç kalmış olsak da hem Türkiye hem de Cibuti Cumhurbaşkanına teşekkür ediyoruz. Bu fikir onlara ait, bu fikrin hayata geçmesi de onların gayretleriyle, kararlılıklarıyla olmuştur. Allah her ikisinden de razı olsun” dedi.

Cami inşasının kolay olmadığını belirten Şentop, şöyle konuştu:

“Diyanet İşleri Başkanımızın hutbede belirttiği gibi camileri ancak kimler yapar, imar eder? Allah’a inanlar, namazı hakkıyla kılanlar, zekatı hakkıyla verenler ama bunlar da yetmiyor. Cami inşası için bir özellik daha gerekiyor. Allah’tan başkasından korkmama veya sadece Allah’tan korkma. Bu önemli özellik cami inşası için arandığı gibi camiler inşası cemiyet, toplum, millet inşası için de gerekli. İnancımıza, kültürümüze ve kardeşliğimize sahip çıktığımız sürece aziz milletimiz, ümmetimiz yeniden ihya olacak, kardeşliğimizin semerelerini hep beraber göreceğiz.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 2. Abdülhamid Han Camii’nde Cibutili Müslümanlara hutbe irad etti, Cuma Namazı kıldırdı.

Cibuti’nin en büyük camisi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015’te Cibuti ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’nin, “ülkesinde Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir cami görme ve semalarında İstanbul usulü ezanı duyma” isteğini belirtmesi üzerine inşa edilen camide, aynı anda 6 bin kişi ibadet edebilecek.

Cami ve külliye, ülkenin önemli liman kenti olan başkent Cibuti’de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da bulunduğu Salines Ouest Semti’nde deniz doldurularak 13 bin metrekare alana yapıldı.

Osmanlı mimarisi ve sanat anlayışıyla bölgenin önemli ve en büyük simge eser olma özelliğini taşıyan cami ve külliyenin inşası için malzemelerin büyük kısmı Türkiye’den gitti. Kubbesinin yüksekliği 27, çapı 20 metre olan caminin 46 metrelik iki şerefeli iki minaresi bulunuyor.

Hat sanatının nadide örnekleriyle süslendi

Kubbe ve duvarlarında klasik Osmanlı hat sanatının nadide örneklerinin yer aldığı camide, bölgesel özelliklerin yansıtılması amacıyla sade bir üslup tercih edildi. Ana kubbe ve yarım kubbe avizeleri, klasik Osmanlı aydınlatma sanatına uygun olarak tasarlandı.

Ahşap işi ve dekorasyonu Geleneksel Türk-İslam sanatlarına uygun olarak Türkiye’de üretilen caminin, harim ve mahfil kat zeminlerine, sıcak iklim göz önünde bulundurularak koku yapmayan yün keçeler serildi.

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.