Çocuklar neden yalan söyler? Ne yapmak lazım?

Çocuklar neden yalan söyler? Ne yapmak lazım? sorusuna Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan yanıt verdi.

7 yaşına kadar çocukta gerçeklik duygusu gelişmemiştir. Anne çocuğa ”Bu senin değil, alma” dediğinde çocuk anlamaz, boş boş bakar. Çünkü mülkiyet duygusu gelişmemiştir. Her şeyin kendisine ait olacağını düşünür, doğuştan ben merkezcidir. Hatta hırsızlık her çocuğun geçtiği bir süreçtir. Kalem,silgi,para gibi herşeyi daha çok sahip olma duygusu ile toplar.

ÇOCUĞUNUZA KIZMAYIN. ONA SABIR VE GÜLERYÜZ İLE YAKLAŞIN

Anne ve babanın rolü burada önemlidir. Yalanın, hırsızlığın yanlış olduğu çocuğa öğretilmelidir. Vazoyu kıran çocuk elinde vazo parçaları varken “ben kırmadım” diyebilir. Annenin aşırı tepkisi veya ilgisizliği çocuğun bu konudaki değerlerini oluşturacaktır. Çocuğun hatasına kızan, bağıran anne-baba çocuğun, bir daha zara işitmemek ya da ceza görmemek için benzeri durumlarda daha çok yalan söylemesine neden olur. Bunun tam tersi yani, çocuğa kızmak yerine yaptığı hatayı ona anlatmak, doğrusunu öğretmek, çocuğun ilerde benzeri durumda daha dikkatli olmasına, hata yapsa bile bunu dürüstçe paylaşmasına sebep olur.

Çocuk taktir edilmek, ilgi ve şefkat beklentisi için yalan söyleyebilir. Cezadan kurtulmak veya suçu saklamak için, eleştiriden kaçmak için, olduğu gibi değil büyüklerin istediği gibi görünmek için yalan söyleyebilir. Bazı çocuklar da çocuksu düşmanlık, kıskançlık duygusu da yalan söyletebilir. Çocuğun yanlış ana-baba tutumlarına karşı tek silahı genelde yalan söyleme olmakta; yalan davranış kalıbı huy haline gelmektedir.

Bir gün büyük suç işleyen gencin idamına karar verilir. İdam sehpasında gence son isteği sorulur. O da annesinin dilini öpmek istediğini söyler. Anne çağrılır. Genç annesinin dilini öperken ısırır. Sonra şöyle der: ”Bana küçükken yalan söylemeyi öğrettin, ben de böyle oldum”.

SİZ YALAN SÖYLEMEZSENİZ, ÇOCUĞUNUZ DA SÖYLEMEZ

Çocuğuna işine yarayacağı zaman yalan söyleyebileceği düşüncesini öğreten ve gösteren anne-baba çocuğun geleceğini şekillendirmiş olmaktadır. Yalanı teşvik eden aile olmamak amaç olmalıdır.

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.